Zavidov se vrací po čtyřech letech do I. B třídy!

Zavidov se vrací po čtyřech letech do I. B třídyNepovedenou sezónu se špatným koncem mají za sebou fotbalisté FC 05 Zavidov, kteří po čtyřech letech opouštějí druhou nejvyšší středočeskou soutěž dospělých a budou hrát I. B třídu. Před sezónou se k týmu vrátil Miroslav Šindler a trenérem se stal Bedřich Koch, se kterým jsme tento ročník zhodnotili.

* Bédo, máme za sebou rok v I. A třídě, který měl nepříjemnou tečku. Jak ty jsi tento ročník viděl?

Po podzimu jsme měli osmnáct bodů, což nebylo nejvíc, ale pořád jsme věřili, že I. A třídu budeme hrát i v nadcházejícím ročníku. Povedlo se nám v zimní přestávce posílit kádr o zkušené hráče Petra Hornofa a na poslední chvíli i o Milana Poláka. Měli jsme rozjednaného i Lukáše Stuchla, který nám ale řekl, že už nebude hrát, a nakonec skončil v SK Rakovník. Podařilo se nám posílit defenzivu, což bylo dobré, ale přestalo se nám dařit do ofenzivy. Jsem hodně zklamaný, že se nám I. A třídu nepodařilo udržet. Jsem přesvědčen, že v soutěži byly horší týmy, které se zachránily.

* Kde vidíš příčiny?

Aspektů je víc. Za některé si můžeme sami, což je třeba docházka na tréninky. Moje představa byla jiná. Když někteří hráči chodí do zápasů z voleje, bez tréninku, tak se to na výkonu musí projevit. Chybí ti cit na míči. Přihrávky, zpracování nebo zakončení. Většinou to byly maličkosti, ale když jich je mnoho, tak je to problém. A když třeba není ani vůle zachránit soutěž, tak to se musí projevit.
Další příčiny byly, že na většinu venkovních zápasů jsme odjeli nekompletní. A to nemluvím o tom, že jsme měli informace, že nás chtějí dostat do sestupu. Když vidím některé výsledky nebo výkony rozhodčích, tak se jen tato slova potvrzují.

* V závěru jara na veřejnost prosákly informace, že i kdyby se podařilo I. A třídu zachránit, tak že ji polovina týmu hrát nechce a bude se přihlašovat I. B třída.

Bohužel je pravda, že byly slyšet hlasy, že když se soutěž nepovede zachránit, tak se až tolik nic neděje. To nejvíce zasáhlo Míru Šindlera a mě samozřejmě také a jsem zklamaný. Před rokem jsem se vrátil k trénování po dvou letech, a to jsem nechtěl. Nechal jsem se přesvědčit, protože jsem cítil, že všichni, říkám všichni, chtějí zastavit nějaký sestupný výkonnostní trend, ale to se nestalo. Nerad prohrávám, a když prohraju, tak musím vědět, že jsem na hřišti nechal všechno.

* Fotbalem jsi zažil mnoho. Ať jako hráč nebo trenér, ale zažil si někdy, že by tým nepřivezl z venkovních hřišť ani bod?

Nezažil a myslel jsem si, že to na jaře změníme. Bylo několik zápasů, kdy jsme sahali po bodu, ale buď individuální chyby, nebo nepřítomnost klíčových hráčů či výkony rozhodčích nás o body připravily. Nejmarkantnější to bylo v Novém Kníně, kde jsme dostali v 89. minutě gól na 2:1, když hráč domácích plácl oběma rukama míč do branky. Navíc jsme v průběhu zápasu přišli o tři klíčové hráče, kteří museli kvůli zranění střídat – Korčáka, Žďánského a D. Štillera, který ale potom v neděli nastoupil za béčko. Smolný zápas jsme sehráli v Cerhovicích, kde se mělo vyhrát, ale dva hloupé góly nás srazily. Ve Voticích jsme dali regulérní branku, která byla uznána. Šli jsme na půlku, když najednou pomezní zvednul praporek a a gól byl odvolán. V Jílovišti jsme šli třikrát sami na brankáře, ale třikrát jsme byli zastaveni praporkem rozhodčího.

* Jak jsi byl spokojen se zimní přípravou a jaký měla vliv na jarní část?

Se zimní přípravou jsem byl spokojen a byla velice kvalitní, ale rána do vazu přišla se začátkem mistrovských zápasů. Postupně nám byly odloženy první tři mistrovské zápasy. Místo herního rytmu, který jsme naplánovali, tak jsme z toho vypadli a místo 11. března jsme soutěž začínali až 27. března. Navíc jsme první duel hráli na Zátiší, a to řada hráčů opět brala jako venkovní hřiště a samozřejmě jsme s Tochovicemi neuspěli, a to byly body, které nám v celkovém součtu chyběly.

* To je další věc. Vy jste vlastně během osmnácti dnů sehráli pět zápasů, což není zrovna nejlepší.

Když máš rozložené vložené zápasy třeba po třech týdnech, tak se na to připravíš i tréninkově, ale my hráli tři týdny v anglickém stylu středa – neděle – středa. To ti naruší úplně všechno. Jak přípravu na víkendový zápas, tak i trénovanost. A když máš v týmu hráče, kteří v zimě tolik nenatrénovali, tak to je fyzicky náročné. Ono je to náročné i pro ty natrénované. To se projevilo v domácím utkání s Vestcem, který byl jako poslední v řadě. Hráli jsme v neděli doma a kluci doslova tahali nohy a prohráli 1:0, což byly další body, které nám chyběly. To byly další faktory, které nám v boji za záchranou nepřály.

* Mluvil jsi o prvním zápasu s Tochovicemi. Nedalo se hrát v Zavidově?

Když prohraješ takový duel, tak hledáš příčiny neúspěchu a mohlo to být v tom, že jsme hráli na Zátiší. Vedení klubu, které naprosto respektuji, rozhodlo, že se domácí hřiště bude šetřit. Ale doma je doma, o tom žádná.

* Kdy ti bylo na jaře nejhůře?

Hned po druhém kole, po prohře v Komárově 6:2. Domácí nebyli o tolik lepší, ale my odjeli v jedenácti a v základní sestavě musel hrát brankář Aleš Kraus. Tam jsme si s Mírou Šindlerem říkali, proč ti kluci se na to vykašlali a nepřišli.

* Udělal bys během jara něco jinak, kdyby se dal vrátit čas?

Udělal! Byl bych mnohem důraznější na hráče, aby chodili trénovat. Druhou věcí by bylo, že bych nedovolil takovou volnost v rozhodování hráčům, zda mohou chodit za béčko, kdy se jim chce. Spolupráce mezi áčkem a béčkem fungovala, ale byly situace, kdy áčko hrálo v neděli a řada z hráčů šla v sobotu a v neděli neměli tolik sil nebo se zranili či vykartovali. Asi bych svými zákazy nebyl oblíbený, ale béčko bylo zachráněno v polovině jara a áčko hrálo o všechno. Béčkaři si měli oslovit ty hráče, kteří jim vloni v létě slíbili, že budou chodit a kašlali na to. Na druhou stranu tohle měla vyřešit i kabina áčka, která k tomuto problému mlčela, a to také nebylo nejlepší. Áčko by měla být vždy priorita a bohužel na to doplatilo. Měl jsem to řešit razantněji.

* Chceš někoho z týmu pochválit a naopak?

Asi by bylo pro čtenáře zajímavé, kdybych řekl, kdo zklamal, ale já bych to spíš vzal z druhé strany. Kluci se snažili a bojovali. Pochvalu zaslouží Jarda Kukla, který byl velkou oporou, a byť jsme se snažili jej přesvědčit, aby nekončil, tak Jarda se zviklat nenechal. Jarda za své služby v Zavidově zaslouží velké poděkování a pochvalu. Stejně tak bych rád touto cestou poděkoval Mírovi Šindlerovi, Pavlovi Šímovi, Frantovi Šmídovi a dalším klukům, pořadatelům a všem, co se o zavidovský fotbal starají.

* Naznačil jsi ukončení činnosti Jardy Kukly. Je ještě někdo takový?

Podle posledních zpráv by další hráči být neměli a všichni chtějí zůstat.

* A teď k tobě. Po Rakovníku běží, že jste ty i Míra Šindler skončili. Co je na tom pravdy?

Míra Šindler byl hodně zasažen tím, že se spadlo a hlavně tím, že kdyby se to zachránilo, tak že kluci nechtějí hrát I. A třídu. Hodně okleštil svoji činnost v Zavidově. Úplně to nezabalil, ale bude jen lehce pomáhat Pavlovi Šímovi.
Co se týče mě, tak já na dokopné ohlásil svůj konec, ale jelikož tým nemá trenéra, tak nechci udělat to, že nechám Zavidov na holičkách. Proto ještě na podzim tým povedu, aby vedení mělo půl roku na to zajistit náhradu, a v zimě definitivně skončím.

* Kdy začne letní příprava?

Pokud u týmu zůstanu, tak bychom se poprvé měli sejít v úterý 17. července. Připravovali bychom se opět na Zátiší a v areálu zavidovského hřiště. Máme naplánováno několik zápasů, ale ještě bych rád nějaké zajistil. Zatím hrajeme s Tuchlovicemi, Žluticemi a Domoušicemi. David Svoboda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *