Hodnocení podzimu 2016

Herně se nám podzim povedl

Devátý půlrok má za sebou na lavičce fotbalistů FC 05 Zavidov trenér Jaroslav Hamouz, který po polovině probíhající sezóny získal s týmem v I. A třídě 22 bodů a obsadil desátou příčku, ale s pouhou ztrátou osmi bodů na čelo.

 

* Jardo, s týmem jste získali 22 bodů, jak by se dal z tohoto pohledu podzim zhodnotit?

Řeknu to asi takhle – máme dvaadvacet bodů. To je druhý nejlepší výsledek za tři roky v I. A třídě, což je pozitivní věc. Druhou stránkou je ale malá obava. Vloni jsme měli ještě o dva body víc, nastalo uspokojení, které se podepsalo na přístupu k zimní přípravě a na výkonech v jarní části, kdy si hráči mysleli, že se nemůže nic stát, a nakonec přišly zbytečné problémy. Proto pevně doufám, že se něco podobného opakovat nebude.

 

* Letní příprava ale byla trochu netradiční. Jak jsi byl spokojen?

Musím touto cestou moc poděkovat Bédovi Kochovi, který mě v první polovině přípravy velice plnohodnotně nahradil, protože jsem byl se synem v zahraničí. V létě moc času na trénování není. Herně se nám zápasy povedly, a jelikož se podařilo kádr velice kvalitně posílit, tak jsem byl s jejím průběhem spokojený.

 

* Zmínil jsi posílení kádru. Asi bylo největší, co v Zavidově pamatuješ.

Máš pravdu a nejen početně, ale i kvalitou. Po zranění se vrátil Pepík Klouček, což je pro nás klíčový hráč. Po zranění se dostal do úplné pohody Vláďa Beneš. Z nových tváří přišel Martin Wittmayer, což je výborný hráč. K fotbalu se nám podařilo vrátit Vencu Ryšlavého, a že to je kvalitní hráč, dokázal během podzimu. Z dorostu SKR přišel Jakub Knor, který naskočil do základní sestavy v průběhu podzimu, ale svými výkony už do ní nikoho nepustil. Z dorostu Tatranu přišli mladí a nadějní Pavel Šíma a Patrik Vitner. Pavla sice trochu sužovala zranění, ale Patrik ukázal, že tuto soutěž hrát může. Všichni jmenovaní přinesli do týmu kvalitu. S tou přicházejí body a klid, takže můžeme mluvit o spokojenosti.

 

* Zavidov již dlouhé roky mívá těžší start do soutěže, když z prvních čtyř utkání hraje třikrát venku. Nepřemýšlel jsi o změně v tomto směru?

Nevidím v tomto rozlosování žádný problém. Dokonce bych řekl, že to je zavidovská tradice. Sice hrajeme během prvních čtyř kol třikrát venku, ale na jaře, kdy se hraje o důležitější body, máme naopak tři zápasy doma.

 

* Bodový zisk týmu je jako doktor Jackyl a pan Hyde. Doma jste nezaváhali a všech sedm zápasů vyhráli. Z venku jste naopak přivezli pouhý jeden bod za bezbrankovou remízu v Mníšku hned v prvním kole. Proč taková sinusoida?

Sice to vypadá, že tým má dvě tváře, ale já bych neřekl, že je v naší hře až takový výkonnostní rozdíl. Oproti minulým letům nehrajeme venku špatně, ale chybí nám fotbalové štěstíčko, které se nás naopak jako klíště drží doma. V minulosti jsme vozili od soupeřů výrazné porážky, což nyní nebylo. Až na zápas v Příbrami (5:2), kde nás mladý domácí celek přehrál dravostí, bojovností a rychlostí. Jinak jsme z osmi venkovních zápasů pětkrát prohráli o gól. V Klecanech sice o dva (4:2), ale to jsme ten čtvrtý dostali v poslední minutě, kdy jsme hráli vabank. Hrajeme vyrovnané partie. Dokonce si troufnu říct, že ve třech z těch pěti prohraných zápasů jsme byli lepším týmem, ale doplácíme na neproměňování šancí. Klidně jsme mohli mít o čtyři body více.

 

* To by ale znamenalo 28 bodů a pouhé dva od první příčky a postupu. Pošilhává snad Zavidova po krajském přeboru?

(smích) Stojíme pevně na zemi a vůbec takové myšlenky nemáme. Tým má na to, aby hrál v pohodě v první polovině tabulky I. A třídy a tam bych byl rád, kdybychom se pohybovali.

 

* Jedné výrazné změny jsem si ale všiml.

Asi tuším, kam míříš. Je pravda, že jsme snad čtyři roky dozadu měli pravidelně v polovině podzimu herní výsledkovou i výkonnostní krizi, která letos nepřišla. Sice jsme venku nebodovali, ale herně jsem s podzimem spokojený. Nebyl zápas, ve kterém bychom propadli.

 

* Nebylo to trochu frustrující – jedeme ven, zase prohrajeme o gól.

Nevím, jak hráči, ale já to měl v hlavě zakořeněné pořádně. Ve druhé polovině podzimu už jsem si z toho v nadsázce dělal srandu – jedeme ven, zase o gól prohrajeme. Bohužel hráči zakončení neřešili s takovou lehkostí jako v domácích duelech. Krásným příkladem byl duel v Jedomělicích, kde jsme hráli na jednu branku. Měli jsme osm vyložených šancí. Martin Wittmayer dokonce udělal kličku brankáři, ale netrefil prázdnou branku a nakonec jsme prohráli gólem z 86. minuty 1:0.

 

* Jak jsi viděl spolupráci s „B“ týmem? Mě hodně překvapilo, že hráči základní sestavy „A“ mužstva jdou v sobotu hrát za béčko, když je v neděli čeká duel v I. A třídě. A co víc – Matěj Zuda i Patrik Vitner čekali na šanci, aby hráli v základní sestavě „áčka“. Přesto jdou za béčko, kde se nechají vyloučit a sami se připraví o možnost hrát I. A třídu.

Ani nemluv. Tento stav mi vadí hodně. Spolupráce s béčkem nebyla dobrá. Ona vlastně byla jednostranná. Kluci z „áčka“ chodili pomáhat neustále. Odezva z druhé strany byla minimální.

 

* Přitom, co si vzpomínám, Zavidov šel do podzimní části s početně silným kádrem na dva týmy.

To je pravda, ale znáš to. Na začátku je vždy hráčů mraky, ale s přibývajícím časem přicházela zranění, různé problémy a důvody. Závěr byl hodně hektický, kdy jsme na dvacet kluků táhli obě mužstva.

 

* Sice jsme obecně zápasy probrali, ale ve kterých ti srdíčko zaplesalo a byl jsi spokojen a naopak?

Se všemi domácími zápasy jsem byl spokojen. Naše hra byla o kvalitě, fotbalovosti i důrazu. Z venkovních zápasů bych vypíchl duely s Vraným, Jedomělicemi a v Hostomicích. Mluvím o herním pojetí a projevu. Sice zisk byl nula bodů, ale herně to bylo velice dobré. Výkonnostně nám nevyšlo již zmíněné utkání v Příbrami. Jeden nepovedený zápas za podzim to se stane každému.

 

* Chceš nějaké hráče pochválit a naopak, našel se někdo, kdo svoji výkonnost nepotvrdil?

Osa týmu je dlouhodobě jasná. Opíráme se o Jardu Kuklu a do top formy se vrátil Vláďa Beneš. Když se k těmto dvěma přidali Jirka Hvězda, Martin Wittmayer a Dan Štiller, který měl výborný podzim, tak to byla osa týmu. K ní se přidali Milan Dvořák, Radek Vanický a do svého zranění Tomáš Pichner. Svoji porci zápasů si odchytal Aleš Kraus. Největší příjemné překvapení pro mě je Kuba Knor. Věděl jsem o jeho kvalitách, ale že tak brzy zvládne přechod z dorosteneckého fotbalu do dospělého, to jsem nečekal. Vaška Ryšlavého už jsem zmínil, že bylo dobře, že se k fotbalu vrátil. Velkým přínosem je Kuba Jančařík, který nemůže hrát celé zápasy a naskakuje do rozehraných duelů, což nikdy není jednoduché, ale Kuba to zvládá a je pro mužstvo přínosem. Chtěl bych také říct jméno Tomáš Korčák, ale tam mi chybí ještě dva vstřelené góly. Na počet šancí, co Tomáš měl, není sedm branek to správné číslo. Není to málo, ale kanonýr jeho kvalit by se měl prosadit víc. Na druhou stranu Tomáš je pro tým velice platným a nenahraditelným hráčem, a byť hodně spaloval, tak nevypustil žádný souboj a pomáhal týmu svojí rychlostí a bojovností.

 

* Jak bys zhodnotil úroveň I. A třídy s ohledem na zkušenosti z posledních tří let?

Jedinou změnou oproti loňsku je, že nejezdíme takové dálky a logisticky se I. A třída vrátila k rozdělení západ – východ. Jinak herně bych řekl, že je to hodně podobné.

 

* Nastanou nějaké změny v kádru?

O posilách neuvažujeme. Přeji si, aby stávající kádr byl zdravý a početně stejně silný. Pokud tomu tak bude, tak není důvod přivádět nové hráče. Z doslechu mám informace, že tým chtějí opustit Milan Polák a Adam Špička. Druhý jmenovaný mě mrzí, ale táhne ho to domů, do Lužné, za svojí partou. Je to škoda, protože je to šikovný fotbalista, který kdyby chtěl, tak I. A třídu hrát může.

 

* Jak bude vypadat zimní příprava?

Začínáme druhý týden v lednu a určitě se hráči nudit nebudou. Zvedám ovšem varovný prst. Nerad bych, aby se opakovala zimní příprava z loňského roku. Hráči měli v hlavách, že mají nahráno a že nemusí nic dělat, což se projevilo na výkonech v jarní části. Máme naplánovány čtyři přátelské zápasy, ve kterých se v Rynholci střetneme se Slaným, Lhotou, Mšecí a odjedeme do Žihle. David Svoboda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *