Hodnocení jara 2015

Museli jsme hráče psychicky nahodit

Zavidovští fotbalisté mají za sebou premiérovou sezónu v I. A třídě. Hlavním cílem mužstva bylo soutěž udržet, což se pod vedením trenéra Jaroslava Hamouze podařilo. Přitom před jarní částí na tom tým nebyl vůbec dobře. Do bojů o záchranu šel s 11 body, ale nakonec již několik kol před koncem se mohla v Zavidově slavit záchrana. Právě Jaroslav Hamouz nám zhodnotil uplynulý soutěžní ročník.

 

* Jardo, před jarní částí na tom tým nebyl vůbec dobře. Díky vlivům STK přišlo mužstvo o šest bodů, což asi nebylo dobré na psychiku hráčů.

Původně jsme měli mít sedmnáct bodů, ale první tři nám byly odebrány po domácím problému s tiskárnou. Na hrací ploše jsme Všenory porazili, ale nakonec bylo utkání kontumováno v náš neprospěch. Druhá „jobovka“ přišla po té, co se odhlásilo Hradištko, které jsme také porazili, a tudíž jsme přišli o další tři body. Před zimní přípravou jsme tak měli jedenáct bodů a psychicky nahlodané mužstvo. Koukali jsme po sobě. Nevěděli jsme v tu chvíli, co máme dělat. Zmáčklo nám to sebevědomí a bylo jen na nás a na vedení, abychom se z toho oklepali. Museli jsme to překousnout a vlítnout do zimní přípravy s elánem. Hodně nás nakoply i zprávy, která nás odepisovaly.

 

* Ona i zimní příprava nebyla nejlepší, myslím, co se týče přípravných zápasů.

Začátek zimní přípravy byl skvělý. Hlavně co se týče docházky. Kluci chodili, makali a vše probíhalo podle mého gusta. Parádní bylo i soustředění v Liblíně, kde jsme byli ve velmi hojném počtu. Problémy nastaly v posledních čtrnácti dnech a byly takové, jaké jsem doposud nezažil. Nejprve nám odřekl na poslední chvíli přípravný zápas SKR a o týden později ve stejném stylu Domoušice. Těžko v pátek večer seženeš soupeře. Takže, místo aby naše příprava gradovala, jsme šli do prvního mistrovského utkání s třítýdenním zápasovým mankem, a to se také projevilo na startu jarní části. Hráči pouze trénovali a bylo na nich vidět, že jejich křivka výkonnosti klesá. Zápasy neskutečně chyběly, a byť jsme trénovali, tak nikdy tréninkem zápas nenahradíš. I kdyby ses snažil sebevíc. Tento závěr znehodnotil veškerou píli hráčů.

 

* Před jarní částí jste sice šli obráni o body, ale také s faktem, že už je jeden sestupující jistý (odstoupivší Hradištko). Bylo to, podle tvého názoru, lepší, nebo bys raději hrál o klasická dvě sestupová místa a měl body?

Na to je složité odpovídat. Ono to klidně mohlo vyjít tak, že Hradištko sestupovalo a mohly sestoupit další dva týmy, kdyby se situace v divizi špatně vyvíjela. Nemá cenu spekulovat. Tak to prostě bylo.

 

* Vstup do jara sice nebyl nejlepší, ale postupem času šla naopak křivka nahoru.

Souhlasím. Do prvního utkání doma se silnými Černolicemi jsme „vletěli“ nerozehraní a v plné parádě se ukázalo, že nám dva odložené přípravné zápasy chybí. A to nebylo všechno. Další týden jsme měli jet do Hradištka a měli opět volno. My tedy v posledním měsíci sehráli pouze duel s Černolicemi a čekal nás tuhý boj o záchranu. V tu chvíli jsme na tom nebyli dobře. Hlavně v hlavách hráčů kolovaly různé myšlenkové pochody. Prakticky jsme začínali od nuly. V tomto období nás čekal nejsložitější úkol – vrátit motivačně hráče zpět do hry. Naštěstí se to povedlo a dnes mohu říct, že to byl klíčový moment naší záchranářské mise. V dalších zápasech bylo na hráčích vidět, že chybí fotbalovost, ale v tu chvíli se do bojů o body vložila jejich bojovnost a nasazení. Dokázali jsme vyhrávat zápasy na 1:0. Jak říkám, po fotbalové stránce nic moc, ale měli jsme díky bojovnosti tři body a tyto bodové zisky pomáhaly zvedat i sebevědomí hráčů, co se týče jejich hry. Náhle si dovolili na hřišti mnohem víc. Té bojovnosti a urputnosti si velice vážím.

 

* Který herní okamžik byl v jarní části nejdůležitější?

Velice důležité body jsme určitě získali po bojovném výkonu doma se silným Poříčím (1:0). Následně jsme doma porazili Slaný. Držely nás hlavně domácí zápasy, ve kterých jsme získávali důležité a cenné body, díky kterým jsme se pomalu posouvali tabulkou. Naopak nejhorší zápasy přišly s Hvozdnicí, jak na podzim, tak na jaře. Na tohoto soupeře neumíme a i jarní domácí prohra nám trochu srazila hřebínek. Naštěstí to nebylo klíčové pro další vývoj.

 

* Nezdálo se ti, že výsledky v jarní části byly jako na houpačce. Nejdřív přijdou výsledky 1:0 a náhle 6:4 s Benešovem.

Máš pravdu. Zápas s Benešovem byl lahůdkou pro diváky. Viděli deset krásných branek a další řadu šancí. Pro nás trenéry to byla noční můra, ale my takový zápas máme každý půl rok. Stačí vzpomenout přestřelku s Mutějovicemi (5:4) v loňském roce. V obraně to byl bezstarostný výkon, ale pro nás přišel jeden velký obrat. Nastartoval do té doby trápícího se kanonýra Tomáše Korčáka, který do tohoto zápasu střelecky uvadal, ale díky pěti gólům proti Benešovu měl parádní závěr. To bylo jediné plus duelu s Benešovem, když neberu plusem zisk tří bodů.

 

* Zmínil jsi jméno Tomáše Korčáka, který je lídr týmu a dlouhodobě nejlepší střelec. Mužstvo se na něho spoléhá, ale když se mu nedařilo, tak to musel tým utáhnout bez jeho branek. Cítil jsi, že si to hráči uvědomují a přistupují k zápasu v tomto pohledu?

Přesně, jak jsi řekl. Tomáš měl smůlu v tom, že se v zimní přípravě zranil, což se odrazilo na jeho výkonnosti v první polovině jara. Byl stále platným hráčem, ale jeho góly chyběly. Vrchol sezóny přišel až po Benešovu. On si toho byl vědom, že se mu nedaří, ale na hřišti nic nevypustil. Bojoval, dřel a pracoval pro mužstvo tímto způsobem. Hráči v Zavidově si jsou vědomi toho, že je táhne Korčák a najednou tomu tak nebylo. Museli přehodnotit způsob hry, což dokázali a museli zabrat jiní. Tomáš je alfa a omega týmu a konec sezóny jej zastihl ve skvělé formě.

 

* Hodně se mluvilo o tom, že si nesedí v útoku s Honzou Škytou, což se ukázalo, když měl Honza stop za červenou kartu. Oba kanonýři, a že jsou to dva kohouti na jednom smetišti, a proto byl Honza Škyta stažen do zálohy. Co je na tom pravdy?

Vůbec nic. Rozhodně si to nemyslím. Honza s Tomášem jsou oba výborní fotbalisté a typově úplně odlišní hráči. Ve většině zápasů si vyhověli. Když se nedařilo Tomášovi, tak rozhodoval Honza. Ideální varianta by byla, kdyby se dařilo oběma (smích).

 

* Po dlouhé době, co jsi v Zavidově, ses musel potýkat s pro tebe neznámým jevem, a to velkým mpočtem zraněných hráčů.

To, co se stalo během jara, jsem v Zavidově nezažil. To byl extrém. Skoro to svádělo k ironickému smíchu, co jsme vše zažili a museli řešit. Nehráli jsme dva zápasy za sebou v identické sestavě. Museli jsme použít hráče B týmu, kterým jsem ale věřil, a oni dokázali, že za první mužstvo mohou hrát. Ať to byl Petr Čech st., Pavel Pešek, nebo Lukáš Blecha či Vašek Ryšlavý. Jsem rád, že mě ani jeden z nich nezklamal. Byli rovnocennou náhradou a odehráli to, co jsme od nich čekali. V jednu chvíli nám vypadlo až sedm hráčů základní sestavy a já se modlím, aby k něčemu podobnému už nikdy nedošlo.

 

* S jarní částí a potažmo s celou sezónou tedy musíš být spokojen.

Hlavním cílem pro sezónu byla záchrana soutěže, což se nám povedlo, tudíž můžeme mluvit o spokojenosti. Vždy je ale co zlepšovat a vždy se najde, na čem je potřeba zapracovat. V koutku duše jsem chtěl být, i přes všechny trable, do desátého místa, což se nepovedlo, ale naše záchrana proběhla bez stresu a nervů. Čtyři kola před koncem jsme měli jistotu, takže to nebyla nejhorší sezóna. Pro tento region je to možná nedoceněný úspěch.

 

* Už dnes víme, jaké nastanou pohyby v kádru?

O příchodech bych se nerad bavil. Pokud není nic jistého, tak to nemá cenu ventilovat. Jinak co se týče odchodů, tak po půlročním hostování nás opouští Marek Kučera, kterému skončilo hostování a údajně má zájem odejít do SKR. Zdravotní problémy má Kuba Jančařík. U něho je start do letní přípravy nejistý a přejeme mu mnoho zdraví.

 

* Chtěl bys někoho pochválit?

Jednoznačně brankáře Jardu Kuklu, který podával stabilní a vyrovnané výkony, díky kterým jsme získali řadu cenných bodů. Rád bych zmínil ještě jedno jméno, a to je Jirka Hvězda, který měl parádní jaro. Ukázalo se to, co jsem věděl, že když se bude Jirka věnovat fotbalu a bude trénovat, tak je to hráč do vyšších soutěží. Byly zápasy, v kterých Jirka, ačkoliv jsme hráli proti těžkým soupeřům, doslova kraloval. Závěr sezóny se povedl Tomáš Korčákovi.

 

* Jak bude vypadat letní příprava?

Poprvé se sejdeme v úterý 14. července. Budeme využívat na tréninky travnatou plochu na Zátiší, kde bychom měli sehrát tři přípravné zápasy. Postupně se utkáme s týmy z krajského přeboru – Sokol Vraný, TJ Tuchlovice a SK Rakovník. Myslím, že jsme opět o rok zkušenější a v nadcházející sezóně se budeme chtít vyhnout záchranářským starostem. David Svoboda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *